Suçlular | Konular

Abant toplantısında Osmanlı arşivleri tartışılsaydı

Şu meşhur abant toplantılarını bilmeyen mi var? Adamlar toplanıp dünyayı kurtaran süper kahraman rolüne bürünmüşlerdi bile...

Neler konuşulmadı ki orada? Kahramanın ala kahraman. Tüm alemi biz yarattık edası ile masalara vuruldu yumruklar! Kim suçlu? Hata nerede?

O kadar insan, üstelikte tonla devlet maaşı ile geçinip giden proflar, ilahiyatcılar vs... Allah yarın size sormayacak mı verdiği o kadar rızkın hesabını?

Düşünün orada yeniden yorumlamaya kalkıştıkları din, diyalog vs. tartışmaları yapacaklarına 600 yıllık Osmanlı arşivini tartışsalar daha güzel olmaz mıydı? Trenlerle Bulgaristan'a hurda olarak satılan arşivleri...

Yeni kütüphaneler açıp arşivlerdeki eserlerin kopyalarını nasıl yayınlarız, onları internete hangi imkanlarla kazandırabiliriz diye tartışsalar olmaz mıydı?

Bakın bir o kadar OCR programları var. Latin alfabesi artık bir taramada internette. Neden Osmanlıca da taranamasın? Rıga, cülüs o kadar hat sanatı var... Yani kısaca Osmanlıca harfler de belli bir düzen içinde yazılmış. El yazısı tanıyan süper OCR programları geliştirebilmek hayal değil.

Sadece çeşme başlarını tutmuş gocamanlar destek olup sahip çıksa hepsi yapılır. Ama onlar donkişotluk yapmakla meşgul...

Tarihin ise raflarda çürümesini gururla izliyor olmalılar... Yazık, çok yazık...

Evet gerçekte, abant toplantılarında veya benzeri toplantılarda Osmanlı arşivlerinin ve binlerce dini eserlerin ihyası için bir araya gelmiş olsalar daha güzel olmaz mıydı?


Konular