Suçlular | Konular

Filipinler'de 'siyasi katliam' kurbanının eşi seçimi kazandı

Filipinler'de seçim kampanyaları döneminde katledilen 57 kurban arasında eşi, iki kız kardeşi ve dört akrabası olan belediye başkan yardımcısının seçimleri kazandığı bildirildi.

Filipinler'in ikinci büyük ve en doğudaki Mindanao adasındaki Buluan şehri Belediye Başkanı Yardımcısı İsmail "Toto" Mangudadatu, Filipinler Seçim Komisyonu tarafında aynı adadaki Maguindanao eyaletinin valisi ilan edildi. Mangudadatu'nun, katliamdan sorumlu tutulan Andal Ampatuan Sr ve ailesine yakın olan vali adayını eleyerek göreve seçildiği belirtildi.

Mangudadatu, şehir merkezinde toplanan kalabalığa yaptığı konuşmada, "Bu katliam kurbanları ve Maguindanao'da katı yönetim tarafında ezilen halkın zaferidir." diye konuştu. Seçim zaferi ile mücadeleni daha yeni başladığını belirten Mangudadatu, "Ama savaş daha bitmedi. İlk önce suçlular cezalarını çekecek. Yoksulluk ile mücadelemiz de daha yeni başladı." dedi.

Mangudadatu'nun eşi ve akrabalarının olduğu seçim konvoyu Temmuz 2009'da saldırıya uğramış ve aralarında 30'u gazeteci 57 kişi katledilmişti. Katliamdan sorumlu tutulan bölgenin en nüfuzlu Ampatuan ailesinin lider ve üyeleri başkent Manila'da üst düzey güvenliğe sahip hapishanede tutuluyor. Ampatuanlar, 57 kişinin ölümünden yargılanıyor.

Filipinler, 10 Mayıs'ta devlet başkanı, başkan yardımcısı ve 18 bin yönetici seçmek için sandık başına gitmişti.

Konular