Suçlular | Konular

Vekil arabasıyla eroin ticareti

DTP Milletvekili Pervin Buldan'ın kayınbiraderi Nihat Buldan ve beş kişi 90 kilo eroinle yakalandı.

Buldan'ın görüşmelere giderken yengesinin aracını kullandığı ortaya çıktı..

İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, 2.5 yıl önce Erciş Cezaevi'nden tahliye olan Nihat Buldan'ın uyuşturucu sevkıyatı yapacağı bilgisini aldı. Polis, suikast sonucu ölen Savaş Buldan'ın kardeşi olan Nihat Buldan'ı takibe aldı. 3 ay süren takibin ardından Buldan'ın liderliğini yaptığı grubun İran'dan getireceği uyuşturucuyu İstanbul üzerinden Avrupa ülkelerine götürmeyi planladığı ortaya çıktı. Polis Nihat Buldan'ın milletvekili yengesi Pervin Buldan'ın özel otomobilini kullandığını da belirledi. Pervin Buldan adına kayıtlı olan ve üzerinde TBMM kartı bulunan aracı Nihat Buldan'ın uyuşturucu bağlantısı kurmaya giderken kullandığı belirlendi.

DEPO ÇIKIŞINDA YAKALANDI
Takipteki Buldan ve adamları İran'dan getirdikleri uyuşturucuyu karayoluyla İstanbul'a, sonra da Çerkezköy'e bir depoya götürdü. Uyuşturucu burada bir süre bekletildikten sonra bir araca yüklenerek depodan çıkarıldı. Polis tam bu anda operasyon yaptı. Depodaki 3 kişi gözaltına alındı. Araçta 90 kilo eroin çıktı. Aynı anda İstanbul'da Nihat Buldan'ın da aralarında olduğu 3 kişi yakalandı. Kapatılan DEHAP'ın kurucu üyelerinden Nihat Buldan İngiltere'de 2001'de ele geçirilen 34 kilo eroinle ilgili 16 yıl hapis cezası almıştı. Buldan 4 yıl hapis yattıktan sonra TÜRKİYE'ye iade edilmişti.

İÇİŞLERİ BAKANI DOĞRULADI

Bakan Atalay, Pervin Buldan'ın akrabası Nihat Buldan'ın, Pervin Buldan'a ait olan ve TBMM giriş kartı bulunan araçla uyuşturucu kaçakçılığı yaparken yakalandığı iddialarına cevap verdi.

TBMM'de gazetecilerin konuyla ilgili sorularına cevap veren Bakan Atalay, "Benim değerlendirmem gerekli değil konuyu. Neticede olayı biliyoruz. Birkaç gün önce toplu bir eroin yakalama olayı var. 80 kilogram kadar yüklü bir miktarda. Bundan sonrası yargıya teslim ediliyor. Benim şu aşamada bir yorum yapmam gerekli değildir" diye konuştu.

"Kaçakçılıkta bir milletvekilinin aracının kullanıldığı söyleniyor. Bu doğru mudur" diye sorulması üzerine Bakan Atalay, şöyle konuştu: "Hiç kimsenin karışması doğru değildir. Önümüzdeki günlerde sizlerle de paylaşacağız. Uyuşturucu ticareti önümüzdeki günlerde gündemimizde yer alacak önemli konulardan biri. Konunun değişik boyutları olabilir. TÜRKİYE transit ülke olarak kullanılıyor. Bu giderek azaldı. Belli bir süre içinde TÜRKİYE artık transit güzergah olmaktan çıkacak. Bunda kararlıyız. Şu an bir paket üzerinde çalışıyoruz. Hem olup bitenler bilinsin diye, hem de uyarma anlamında.Yakında açıklayacağız. Uyuşturucu trafiğinde terörün payının olduğunu, terörün finansmanında uyuşturucunun bir unsur olduğunu biliyoruz. Elimizde bu konuda veriler var."

Pervin Buldan'ın akrabası Nihat Buldan'ın uyuşturucu kaçakçığında da PKK bağlantısı olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Beşir Atalay, "Müsaade ederseniz o yargıya giriyor. O orda değerlendirlecek" dedi.

 

Sabah
 

Konular