Suçlular | Konular

PKK vururken asker STK kovalıyordu

PKK, İskenderun’da 6 askeri şehit ettiği saldırıya aylar öncesinden askeri üsleri izleyip görüntüleyerek hazırlanırken, aynı dönemde askeri istihbaratın Sivil Toplum Örgütleri’ni takip ettiği ortaya çıktı.
İskenderun’da Askeri Birliğe roketatarlı saldırı düzenlenerek 6 askerin şehit edilmesiyle ilgili skandal büyüyor. Deniz İkmal Destek Komutanlığı Şehit Er Remzi İlboğa Kışlası’nı yakın takibe alan PKK’lı teröristlerin bütün açıları görüntüleyip, haritalarını, atış mesafelerini çıkartırken; askeri istihbaratın 6. Kolordu Komutanlığı emriyle İskenderun şehir merkezindeki halı saha futbol turnuvalarını, mevlid ve helva dağıtım törenlerini takip ettiği ortaya çıktı.

‘İSTİHBARAT İSTEĞİ’NDEN ANLAŞILAN

6 askerin şehit olduğu saldırıdan aylar önce PKK, o birliğe yönelik istihbarat çalışması başlattı. PKK’lılar kışlayı her açıdan görüntülenirken, saldırı yapılacak mevziler ve atış mesafelerini içerir görüntü dosyalar oluşturdu. Fotoğraf ve video kaydından oluşan çalışmalara, Üs’teki nöbet değişim gibi hareketlilik saatleriyle ilgili bilgiler de eklendi.

FOTOĞRAFLAR TESADÜFEN ELE GEÇTİ

2009’un ikinci yarısında yapılan bu detaylı çalışma Deniz Üs Komutanlığı ve İskenderun’da görevli Askeri İstihbarat birimleri tarafından fark edilmedi. İskenderun’daki Askeri İstihbarat birimleri bu sırada, 6. Kolordu’nun resmi emriyle sivil toplum örgütlerini ve eğitim kurumlarını takip etmekteydi. PKK’lıların, Şehir Er Remzi İlboğa Kışlası ve 51. Bakım Merkezi Komutanlığı’na saldırı hazırlığında oldukları ise tesadüfen öğrenildi. 2009 Aralık’ta bir çatışmada öldürülen PKK’lılardan iki birlikle ilgili çalışmaların dosyaları çıktı.

GÖRÜNTÜLER GÖSTERİLİP UYARILDI

Teröristin üzerinden çıkan fotoğraf ve videoları inceleyeh Hatay İl Jandarma Komutanlığı, fotoğrafları çekilen birliklerin komutanlıklarını ziyaret ederek görüntüler ve saldırı hazırlığına ilişkin belgeleri gösterdi. “Mevcut bir terörist eylem tehdidine karşı önlemler konusunda” görüş alışverişinde bulunuldu. Bu durum da İl Jandarma Albay Vedat Çolak’ın oluruyla resmi belgeye dönüştürüldü.

‘NASIL ÇEKİLEBİLDİ’ DİYE SORULMADI

Ancak, PKK’lıların iki birlik etrafında farklı günlerde ve uzun saatler boyunca görüntü almaları, birliği her açıdan fotoğraflamaları ve bütün hareketlilik bilgilerini tespit etmeleri sırasında askeri istihbarat birimleri ve diğer görevliler tarafından fark edilmemeleriyle ilgili soruşturma açılmadı. Saldırı hazırlığının yapıldığının bildirilmesine rağmen konuya ilişkin özel Askeri İstihbarat çalışması yapılmazken, 31 Mayıs 2010’da birliğe saldırı gerçekleşti ve 6 Mehmetçik şehit oldu.

‘Biz seni raporla uyardık’

6 erin şehit olduğu hain saldırının ardından 2 Haziran günü İskenderun’da düzenlenen güvenlik toplantısında Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Turgay Erdağ, saldırı istihbaratını alamadıkları iddiasıyla jandarma ve emniyeti suçladı. Bunun üzerine Jandarma Komutanı Albay Vedat Çolak, Tuğamiral Erdağ’a çıkışarak “Size iki kez baskın olacağına dair istihbarat raporu sunduk. Hatta PKK’lılar üzerinde yakalanan fotoğraf, video görüntüsü ve haritaları verdik. Fotoğraf ve videolarda Ağır Bakım Komutanlığı’nın, İkmal Komutanlığı’nın, Uçaksavar’ın zoomlanmış yer tesbiti görüntüsü vardı. Neden önlem almadınız?” diye sordu.

İŞTE O ASKERİ İSTİHBARAT RAPORU

Kurmay Albay Çetin Hepbıçakçı imzasını taşıyan ve Nisan-Ağustos 2009 tarihleri arasındaki takiple ilgili istihbarat çizelgesindeki “elde edilen bilgiler” kısmında dikkat çeken bazı bölümler şöyle:

• Erzin İmam Hapit Lisesi kutlu doğum haftası etkinliklerinde Hz. Muhammed’in ailesine nasıl davrandığı anlatılmıştır. Konuklara helva ve gülsüyu dağıtılmıştır.

• İskenderun Meslek Yüksek Okulu’nda bir grup öğrenci okula mescit açılması istemiyle imza kampanyası başlatmıştır.

HALI SAHA TURNUVASI DÜZENLEDİ

• Anadolu Gençlik Derneği İskenderun temsilciliği tarafından bir halı saha futbol turnuvası organize edilmiştir.

• İskenderun Hizmet Vakfı tarafından kitapla yarışma ve kitapla yaşama adlı bir etkinlik düzenlenmiştir. Etkinliğe AKP ilçe yöneticileri de iştirak etmişlerdir.

• Erzin Eğitim Gönüllüleri Derneği yönetim kurulu üyesi emekli mühendis Halil Uçak tarafından Yeşilkent Lisesi’nde sigaranın zararları adlı bir konferans verilmiştir.

MATEMATİK OLİMPİYATI YAPILDI

• İskenderun’da faaliyet gösteren Gülen Koleji tarafından matematik olimpiyatları adlı bir etkinlik gerçekleştirilmiştir.

• İskenderun’da faaliyet gösteren Gülen Koleji tarafından bilim ve sanat şenliği adlı bir etkinlik düzenlenmiştir

• İskenderun’da faaliyet gösteren Gülen Koleji tarafından basın mensuplarına yönelik spor etkinlikleri düzenlenmiştir.

RADYO KURAN’I KERİM DAĞITTI

• Osmaniye’de 101.3 frekansından yayın yapan Radyo İhsan her yıl düzenlediği Kuran-ı Kerim Hediyeleşme Kampanyası’nın beşincisini başlattı. Kampanyanın amacının yaz kuran kurslarında okuyan ve evlerinde bulunmayan ailelere Kuran-ı Kerim vermek olduğu ifade edilmiştir.

• Princeton Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim gören Bridget Pursell tez konusu olan ‘dinler ve kutsal’ mekanlar ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Antakya’ya gelmiştir.

AZİZ PAVLUS TİYATROSU OYNANDI

• 2009 yılının Aziz Pavlus yılı seçilmesi nedeniyle İskenderun Katolik kilisesi Aziz Pavlus’un Hayatı isimli bir tiyatro oyunu sergilemiştir.

• Eğitim Bir-Sen İskenderun temsilciliğinde akşam yemeğine katılan Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, ‘Yargı değil üniversiteye başörtülü girişe kimse karşı koyamaz. Meclis erezyona uğramıştır. Yargı müsaade etmeden Meclis iş yapamaz hale gelmiştir’ şeklinde bir açıklama yapmıştır. Toplantıya AKP ve Saadet Partisi ilçe yöneticileri de katılmıştır.

ASKER HELVA PEŞİNDE!

PKK’lılar 2009 yılının ikinci yarısıyla birlikle İskenderun’daki askeri üslerle ilgili detaylı çalışma yaparken, aynı tarihte Askeri İstihbaratın, İskenderun’daki bütün sosyal hayatı takip etmekle görevlendirildiği belgeleriyle ortaya çıktı. Kurmay Albay Çetin Hepbıçakçı imzasını taşıyan ve 6. Kolordu Komutanlığı’na hitaben hazırlanan gizli ibareli belge, “İstihbarat İstekleri Karşılama Durum Çizelgesi” başlığını taşıyor. Raporun ilk sayfasında 6. Kolordu Komutanlığı’nın haber toplama planı kapsamında elde edilen bilgilerin gönderilmesini istediği vurgulanıyor. Ardından İskenderun’daki bütün sivil toplum hayatını fişleyen çizelgeler, ıslak imzalı belgenin ekinde sunuluyor.

Kaynak : Star

Konular