Suçlular | Konular

İsrail'in gemideki asıl hedefi

İsrail tarafından serbest bırakılan İslam Hareketi'nin İsrail sorumlusu Şeyh Salah, El Cezire'ye konuştu: Ben zannederek Türk kardeşimi öldürdüler ve 'Salah'ın işini bitirdik' dediler.

İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere saldırısı sırasında Mavi Marmara'da bulunan İsrail'deki İslam Hareketi sorumlusu Şeyh Raid Salah, El Cezire televizyponu muhabirine açıklamalarda bulundu.

Mavi Marmara'da gemisinde kendisine benzeyen bir Türk'ün tek kurşunla vurularak şehit edildiğini söyleyen Salah, İsrail askerlerinin Türk'ü öldürdükten sonra telsizle komutanlarına ''Salah'ın işini bitirdik'' dediklerini söyledi.

İsrail'in saldırısı sonrası gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Salah, "İsrail'den yardım gemilerine müdahale bekliyorduk, ancak bu düzeyde bir saldırı beklemiyorduk" dedi.

"ERDOĞAN SAYESİNDE"

"İsrail'in Akdeniz'deki uluslararası sularda açıkça savaş suçu işlediğini" kaydeden Salah, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e tüm tutukluların bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunması sayesinde İsrail makamlarının kendisini de salıverdiğini söyledi.

Birçok Arap ülkesinin saldırıyı 'cılız bir sesle kınamasını' eleştiren Şeyh Salah, Mısır ile Gazze sınırındaki Refah kapısının geçici değil, daimi olarak açık tutulmasını istedi.

Konular