Suçlular | Konular

Şikayetçi oldu, suçlu çıktı

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Dermataloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan, 2009 yılında düzenlenen 5. Spil Dermatoloji günlerinin organizasyonu sırasında, fakülte yönetiminin engellemeleriyle karşılaştığı iddiasıyla rektörlüğe şikayette bulundu.

Konunun üzerinden 9 ay geçmesi üzerine, şikayetine ilişkin gelişmeleri öğrenmek isteyen Öztürkcan, toplantının hazırlıkları sırasında takındığı tavır nedeniyle hakkında soruşturma açıldığı bilgisini edindiğini bildirdi.

Prof. Dr. Öztürkcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretim üyelerinin bilimsel toplantılar yapabileceğini, kendisinin de 2001 yılından bu yana iki yılda bir Spil Dermatoloji Günlerini organize ettiğini anlattı.

2009 yılında toplantının 5.sinin bireysel olarak düzenlenmesi konusunda Akademik Komisyon Kurulu kararı alındığını ifade eden Prof. Dr. Öztürkcan, prosedür gereği, programın içeriğiyle davetiye formatını, dekanlıktan izin alınması amacıyla anabilim dalı başkanlığına sunduğunu belirtti.

Toplantı davetiyelerinden dekanlık ambleminin çıkarılması talebi üzerine, toplantıya bir hafta kala amblemsiz davetiyelerin basıldığını, görevlendirme yazılarının toplantıdan bir gün önce kendilerine ulaştığını belirten Prof. Dr. Öztürkcan, ''Tüm bu olumsuzluklara rağmen, toplantı başarıyla düzenlendi. Toplantı sayesinde sedef hastaları üniversitemize daha çok gelmeye başladı. Üniversitenin internet sayfasında toplantıya ilişkin basında yer alan haberler yayımlandı. Toplantının yasal olmama gibi bir durumu yoktu'' dedi.

-''OLMADIĞIM YÖNETİM GÖREVİNDEN ALINMAK İSTENİYORUM''-

Prof. Dr. Öztürkcan, 5. Spil Dermatoloji Günleri hazırlıkları sırasında, Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Kamer Gündüz ile Dekan Prof. Dr. Kor Yereli tarafından mağdur edildiği gerekçesiyle CBÜ Rektörlüğüne şikayet dilekçesi sunduğunu söyledi.

Şikayetin üzerinden dokuz ay geçtikten sonra, şikayetin sonuçlarını öğrenmek amacıyla bilgi edinme birimine başvurduğunu bildiren Prof. Dr. Öztürkcan, şöyle konuştu:

''Başvurumun üzerinden birkaç gün geçtikten sonra soruşturmacı Prof. Dr. Levent Yoleri tarafından hakkımda soruşturma açıldığını öğrendim. Savunmamı verdim. Kısa süre önce, yönetimde görevli olmamama karşın, yönetim görevinden ayırma cezasıyla cezalandırma önerisiyle son savunmam istendi. Yapacağım bilimsel toplantı engellenmişken, konuya ilişkin soruşturma geçiriyorum. Üstelik şu anda yönetici değilim. Mahkeme kararı olmasına karşın görevden alınmış bulunmaktayım. Yasal hakkım gereği, soruşturma dosyasını istedim. Ancak son savunma süresi olan dün itibariyle dosya teslim edilmedi. Savunma hakkım engellenmesine rağmen savunmayı dekanlığa teslim edeceğim.''

-''BİLİMSEL ÇALIŞMALARIM CEZALANDIRILIYOR''-

Prof. Dr. Serap Öztürkcan, 2007 yılından bu yana şahsına yönelik 3 ayrı incelemeyle 6 soruşturma açıldığını, işlemlere ilişkin 19 kez ifade ve savunmasının alındığını kaydetti.

Soruşturmaların bir kısmının halen sonuçlanmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Öztürkcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bilimsel toplantı yapıp CBÜ adını tüm Türkiye'ye duyurduğum için cezalandırılmaya çalışıyorum. Daha önce hakkımda açtıkları 3 inceleme ve 6 soruşturmada da yapıldığı gibi mobbinge (iş yerindeki duygusal baskı) uğramaktayım. 10 yıllık profesörüm, sayısız uzman ve öğrenci yetiştirdim. Merkezi doçentlik sınavlarında jürilik yaptım. Bilimsel toplantıdan 9 ay sonra, hakkımda soruşturma olduğunu öğreniyorum. Hukuki açıdan her türlü başvuruyu yapıyorum. Rektörden de sonuç alamadığım için YÖK'e bildirdim. YÖK konuya ilişkin inceleme başlattı. Adaletin er ya da geç yerini bulacağına inanıyorum.''

CBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kor Yereli ise söz konusu iddialara yönelik YÖK incelemesinin sürdüğünü, konuya ilişkin açıklama yapmayacağını bildirdi.

Konular