Suçlular | Konular

İran'dan PKK'ya ağır darbe

İran güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda 9 terör örgütü mensubu ölü ele geçirildi, 5 örgüt mensubu da idam cezasına çarptırıldı.

İran güvenlik güçleri, bir istihbaratı değerlendirerek Kirmanşah, Daholo, Bane, Merivan ve Piranşehir kentlerinde terör örgütü PKK/PJAK'a yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenledi.

Operasyonlar sonucu, “Çiya” kod adlı Bahman Murtezai isimli örgüt sorumlusunun da bulunduğu, Muhsime Tekin, Necdet Balık, Hikmet Güler, Şahin Dalaho, Hekim Tetvan, Zozan Kobani, Nütelda Sert ve Hoşmer Sine isimli teröristler ölü ele geçirildi. Olayda çok sayıda silah, patlayıcı ve örgütsel doküman elde edildi.
Bu arada, operasyonlarda sağ olarak yakalanan ve önceki gün mahkemede yargılamaları tamamlanan Aziz Nihemetzade, Hebubullah Gülperi Pur, Kadir Nihemetzade, Hüseyin Hizri ve Muhammed Hevami adlı terör örgütü mensupları idam cezasına çarptırıldı.

Örgüt mensuplarının “uyuşturucu satmak, insan ve silah kaçakçılığı yapmak, silahlı gasp ve teröre başvurmak, bölge halkını tehdit etmek, ülke bütünlüğünü tehlikeye atmak” suçlarından idam cezasına çarptırıldıkları belirtildi.

Böylece, geçen yıldan bu yana İran'da idam cezasına çarptırılan terör örgütü PKK/PJAK mensubu sayısı 25'e ulaşmış oldu.

Geçen hafta PKK/PJAK örgütüne mensup Şirin Alemuli, Ferzad Kemanger, Ali Haydaryan, Ferhad Vakiti ve Mehdi Eslamyan, Tahran'daki Evin Cezaevinde idam edilmişlerdi.

Bu arada, İran ordusunun Kandil'deki terör örgütü kamplarını bombaladığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, dün sınır bölgesinde bulunan İran topçu birlikleri kampları bombardımana tuttu.

Gün boyu süren bombardıman sonucu çok sayıda teröristin öldüğü ve yaralanan terör örgütü mensuplarının kamplardan götürüldüğü ifade edildi.

Konular